081006 Träningscup i Kållered

 
 
  HANHALS VANN ICEBEARS CUP

 
Hanhals IF vann den första upplagan av Icebears cup. Man övertygade hela helgen, och efter tre raka segrar stod man som rättmätiga segrare. Hanhals visade att man kommer att bli svåra att ha att göra med i vinter. Linköping knep andraplatsen, och Osby hamnade före hemmalaget på bättre målskillnad.
För våran del var det mycket upp och ner i de olika matcherna. Första matchen mot Hanhals skall vi bara inte tala om. Siffrorna som skrevs till 10-2 var inte missvisande. Är det ingen som är villig att gå in och göra det lilla extra kommer man inte att  vinna mot ett så bra lag som Hanhals. Att skylla på skadeproblem spelar ingen roll när inställningen är lika med noll.
Matchen mot Linköping var helt klart ett fall framåt gentemot fredagens match. Vi började åka skridskor igen och framförallt vek vi inte ner oss. Att sedan få stryk av ett för dagen bättre lag är inget att skämmas över. Vår känsla var att Linköping var det bästa lag vi hitills stött på under försäsongen.
Söndagens match mot Osby borde vi ha vunnit. Vi dominerar långa stunder matchen, men lyckas inte riktigt gå ifrån i målprotokollet. Osby är också duktiga på att utnyttja de misstag vi gör. Våra gäster lyckas också kvittera i slutminuten, vilket innebar att dom passerade oss på bättre målskillnad.
Nu gäller det för oss att slicka såren och att skadefronten ljusnar. Vi har nu två veckor kvar till seriepremiär. På onsdag får vi en föraning om vad som komma skall, då vi möter Göteborg som också är vår premiärmotståndare i serien. Förhoppningsvis får vi tillbaka några spelare under veckan, plus att det verkar som om förstärkning är på väg in i truppen.
Vi vill tacka alla som har ställt upp och gjort det möjligt att genomföra cupen. Kjell, Sven-Göran, Håkan, Böna, Bobbo och Lars bör nämnas.
 
Resultat Icebears Cup
Kållered - Hanhals  2-10
Linköping - Osby    9-3
Osby - Hanhals      4-6
Linköping - Kållered 5-2
Hanhals - Linköping 5-0
Osby - Kållered     3-3
 
Slutställning
1. Hanhals        3  3 0 0  21-6  6p
2. Linköping      3  2 0 1  14-10 4p
3. Osby            3  0 1 0  10-18 1p
4. Kållered       3  0 1 0   7-18  1p


 

 Artikelinformation


Publicerad: 2008-10-06
Publicerad av: Jonas Carlsson
Plats: www.ksk.o.se/